Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesinin anlamı ve özelliği ne? – Son Dakika Yaşam Haberleri | Cumhuriyet

Kur’an-ı Kerim’de Bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi’nin anlam ve önemi ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesinin anlamı ve özelliği ne?

Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesinin anlamı ve özelliği ne? – Son Dakika Yaşam Haberleri | Cumhuriyet
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.04.2024
A+
A-

Mübarek gün ve gecelerin en kıymetlisi olan Kadir Gecesi bu yıl nisan ayında idrak edilecek. Peki, Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesinin anlamı ve özelliği ne?

Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesinin anlamı ve özelliği ne? - Son Dakika Yaşam Haberleri | Cumhuriyet

KADİR NE DEMEK?

Sözlükte kadir (kadr) kelimesi “hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. Dinî literatürde ise “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Bu sene Kadir Gecesi 5 Nisan 2024 Cuma gününe denk gelmektedir. Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27. gecesi idrak ediliyor.

KADİR GECESİNİN ANLAMI NE?

Kadir Gecesi’nden Kur’an-ı Kerim’in Kadir Suresi’nde bahsedilmektedir. Surede Kur’an-ı Kerim’in Kadir Gercesi indirilmeye başladığı ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu ifade edilmiştir. Bakara Suresi 185. ayette ise Kur’an-ı Kerim’in Ramazan Ayı’nda indirilmeye başladığı ifade edilmiştir. Bu bilgiler ışığında Kur’an-ı Kerim’e göre Kadir Gecesi Ramazan ayı içerisinde yer almaktadır.

Ancak Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesi’nin Ramazan ayı içerisinde olduğu ifade edilmekle beraber Ramazan Ayı’nın hangi gecesi olduğu net olarak ifade edilmemiştir. Bu durumda ise İslam alimleri Hz. Muhammed’in bu konuyla ilgili hadislerine bakıp Kadir Gecesi’nin Ramazan Ayı’nın her gecesinde aranması gerektiğini vurgulamakla beraber, bu gecenin Ramazan Ayı’nın son on gecesinde bir olduğuyla ilgili genel kanaate varmıştır.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.